5 Kolay Adımda Farlarınızı Temizleyin

0
357

Zamanla farlarınız sararıp şeffaflığını kaybetmeye başlar. Eğer sizin otomobiliniz de ‘buğulu gözlerle bakmaya’ başladıysa, işte yapmanız gerekenler!

Modern otomobillerin farları çizilmez ve dayanıklı polikarbonat plastikten üretilir. Bu malzeme zamanla çevresel etmenler ve maruz kaldıkları UV ışınları yüzünden parlaklığını kaybeder. Kalıcı bir şekilde buğulanan farlar ampulden gelen ışığı temiz bir şekilde geçiremez. Dolayısıyla kış aylarında ve karanlıkta güvenlik sorunları oluşturur. Aynı zamanda otomobilinizin görüntüsünü de kötü etkiler.

Neyse ki farlarınız eskidiğinde hemen yenisini almak zorunda değilsiniz. Tıpkı diş beyazlatma operasyonu gibi, birkaç adımla far temizliği yapabilirsiniz. Bu işlemi kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz gibi, piyasada satılan temizlik kitleriyle de zahmetsiz bir şekilde uygulayarak, farlarınızı eski ışıltısına kavuşturabilirsiniz.

1. Adım

Farlarınızı toz ve kirden arındırın. Zımpara kullanacağınız için otomobilinizi çizme riskiniz de olacak, bu sebeple farlarınızın etrafını plastik bantla ya da maskeleme bantıyla kapatın.

2. Adım

Temizlik setinizden çıkacak en kalın zımparayla başlayın. Bazı kitlerden çıkan zımparalar matkap ile kullanılabilir ve bu yöntem işinizi biraz daha kolaylaştırabilir. Farınızı biraz ıslatın ve beş dakika boyunca dairesel hareketlerle çok bastırmadan, ara sıra ıslatmaya devam ederek zımparalayın. Farı durulayın ve aynı işlemi sırayla daha ince zımparalarla geçerek tekrarlayın. Zımparaların yarısını kullanın. Farınız bu adımın sonunda iyice matlaşıp beyazlaşacak ve pürüzsüz bir yüzey oluşacak.

3. Adım

Far temizlik kiti ile gelen far pastasının yarısını, yine aynı şekilde, hafif ve dairesel hareketlerle fara uygulayın. Pasta, farların yüzeyini daha da yumuşatacak. Farı bu işlemin ardından durulayıp kurutun.

4. Adım

Far pastası ve zımparaların kullanmadığınız diğer yarılarıyla, buraya kadar uyguladığınız önceki adımları diğer far için tekrarlayın.

5. Adım

İki farınız da temizlenip iyice kuruduktan sonra, kitinizle birlikte gelen ya da gelmiyorsa ayrıca satın alabileceğiniz far koruma cilası uygulayabilirsiniz. Koruma cilalarının UV ışınlarını engelleme özelliği vardır ve farınıza yaptığınız uygulamanın ömrünü uzatır. Koruma cilasını, pasta ya da zımparanın aksine dairesel değil, düz hareketlerle uygulamalısınız.

 

Son olarak, koruma cilasının tamamen kuruması için en az bir saat bekleyin ve bu esnada otomobilinizi yıkamayın. Uygulama esnasında kimyasallardan zarar görmemek için eldiven takmanızı da öneririz.

Bu işlemler en fazla bir saatinizi alacak ve yeni bir set far almaktan çok daha ucuza mal olacak. Sonuç olarak farlarınız hem ilk günkü gibi yeni görünecek, daha da önemlisi size önünüzü en iyi şekilde gösterecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here