Amerika Öğrenci Vizesi Almanın Kolay Yolu Nedir?

Amerika kuşkusuz ki herkesin gidip görmeyi, mümkünse kalabilmeyi, ekonomik ve sosyal avantajlarından bir tutam olsun yararlanabilmeyi istediği birinci sınıf dünya ülkesidir. Hal böyle olunca Amerika Birleşik Devletleri de ülkesine giriş yapmak isteyen kişilerin kabulünde çok titiz davranmaktadır. Vize yetkilileri, giriş yapmak isteyen adaylardan eğitim durumunu, ziyaret amacını, sabıka kaydını ve maddi yeterliliğini belgeleyen dokümanlar talep etmektedirler. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde sunan adaylar uygun görülmesi halinde Amerika vizesi almaya hak kazanırlar. Peki rüyalar ülkesi haline gelen Amerika Birleşik Devletlerine öğrenci vizesi nasıl alınır?

Amerika’ya öğrenci vizesiyle giriş yapabilmek için öncelikle ülkede kalacağınız süre boyunca geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Pasaportunuz ister bordo, ister yeşil olsun Amerika’ ya giriş için vize yetklilileri tarafından verilen vizeyi almak zorundasınız. Öğrenci vizesi alabilmek için gerekli olan belgeler ve işlem süreci aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

  1. Vize işlemlerine başlarken öncelikle son altı ay içerisinde çekilmiş bir biyometrik fotoğrafınızın olması gerekir. Bu fotoğraf sizin vize başvuru formunda sunacağınız bir fotoğraf olacak ve memurunun sizi tanıması için kullanılacaktır.
  2. İşlemlerinizin yürürlüğe alınabilmesi için konsolosluğun belirlediği vize harcını yatırmalısınız.
  3. Öğrenim göreceğiniz dil kursu veya üniversiteden aldığınız kabul formunu vize memurlarına sunabilmek için temin etmeniz gereklidir. Bu belge sayesinde yetkililer sizin öğrenci olduğunuzu anlayacak ve bu vize kategorisi için uygunluğunuzu anlayacaklardır.
  4. Halen öğrenciyseniz öğrenci belgeniz ve transkriptiniz eğer mezun olduysanız diplomanız ve mezuniyet transkriptiniz konsolosluğa sunulmak üzere gereklidir.
  5. Amerika’ da kalacağınız süre boyunca giderlerinizi karşılayacağınızı ispatlamak adına ailenize veya sizin üzerinize kayıtlı tüm hesap bilgilerini, tapuları ve gelir belgelerini temin etmelisiniz.
  6. İngilizce seviyenizi gösteren belgeleri temin etmelisiniz.
  7. İnternet ortamında DS-160 vize başvuru formunu doldurmalısınız.

Bu belgeleri  konsolosluğa sunduktan sonra vize başvurunuz işleme alınır. Size belirtilen tarihte konsolosluğa giderek kısa bir mülakata gireceksiniz. Vize memuru evraklarınızın durumu ve mülakatınızın sonucuna göre olumlu ya da olumsuz olarak pasaportunuzu size iletir. Unutmayın ki vize işlemlerinde en önemli unsur, ilgili kişiyi öğrenciliğinize ve ülkenize geri döneceğinize inandırmanızdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here