Çocuğunuza Doğru Yemek Alışkanlığı Kazandırmanın 10 Kolay Adımı

0
247

Bulunduğunuz çevrede yemek düzenini beğendiğiniz çocukların aslında sizin çocuklarınızdan bir farkı yok. Bu tamamen sizin çocuklarınızı nasıl alıştırdığınız ile ilgili aslında…

Sürekli olarak etraftan duyduğumuz ya da kendi dünyamızda yaşadığımız “Aman benim çocuğumun uyku düzeni bozuk” ya da “Yemek olayımız çok düzensiz” gibi sözcükler vardır. Bu tür olaylarda çocuğunuzun fizyolojik ya da psikolojik her hangi bir sorunu yok ise genel olarak suçlu sizsiniz biliyor musunuz? Yemek düzenini beğendiğiniz etrafınızdaki çocukların sizinkinden bir farklılığı yok. Bu tamamen nasıl alıştırdığınız ile ilgili aslında.

1- Her şeyden önce yemek bir oyun değil gereksinimdir. Yersen sana şunu veririm yemezsen böyle olur gibi, ödül-ceza sistemi çocukta yemeğin oyun olduğu algısını pekiştirir.

2- Çocuklar düşündüğünüzden çok daha zekidir ve anne babayı çok efektif biçimde kullanabilir. Bu sebeple evde anne-baba ya da bakıcı kim varsa herkes çocuğa aynı şekilde davranmalıdır.

3- Çocuğun yapmamasını istediğiniz şeyleri sizde onun önünde yapmamalısınız. Örneğin çocuğunuz sizi televizyon izlerken yemek yiyor olarak görür ve kendisi de bunu yaptığında keyif alır ise, olayı tersine döndürmek oldukça zordur.

4- Yemek yersen sana çikolata veririm, şuraya götürürüm tarzı ödüller o anı rahat geçirmenizi sağlarken gelecekte uzun soluklu problemlere dönüşür.

5- Masada yemek yeme düzeni çok önemlidir. Aman yeter ki yesin diye evin içinde kaşık ile peşinden koşmak çözüm değildir.

6- Evde ona özel yemek pişmemelidir. Siz ne yiyorsanız o da aynı yemeği yemelidir. Aman bu yemeği beğenmedi ki yemiyor şunu hemen yapıp yedireyim yaklaşımı yanlıştır.

7- Ara öğünlere dikkat edilmelidir. Siz televizyonun karşısında cips yerken ona elma yemesi için baskı kurmanız doğru bir davranış değildir.

8- Sizin doymasını düşündüğünüz kadar değil, çocuğun gerçekten ihtiyacı olduğu kadar tabağına yemek konmalıdır. Böylece bitmeyip tabakta kalan yemek bitirilmek için sorun yaratmaz. Doymaz ise ekstra yemek tabağa alınmalıdır.

9- Onun da bir damak zevki olduğu unutulmamalı ve bebeklikten itibaren yemekler ona göre hazırlanmalıdır. Doğru sebzeleri karıştırmak ve içine bir iki damla zeytinyağı eklemek sebze püresini bile lezzetli hale getirebilir.

10- Yemek ayrımı yapmamasını sağlamak sizin elinizde olduğu unutulmamalıdır. Köfte patatesi seven bir çocuğa kabak yedirmeye çalışırken bunu yemeğince beğenmediğini düşünüp önüne köfte patats koymak bunun bir daha kabağı çok zor yedireceğiniz anlamına geldiği unutulmamalıdır.

Aslında yukarıdaki maddelere bakınca çocuğunuza olumlu anlamda bir yeme düzeni kazandırmanın çok da zor olmadığını göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here