Çocuklar Nasıl Daha Kolay Öğrenebilirler?

Çocukların algıları sandığımızdan çok daha fazla açık. Onlara bir şeyler öğretmek için bu algılarından yararlanmak ve bunun için de doğru yolları bulmak gerekiyor. İşte, Oxford Üniversitesi’nin yayımladığı o yöntemler…

Oxford Üniversitesi’nde Oxford Teacher’s Academy (Oxford Öğretmen Akademisi), Howard Gardner’ın “The Theory of Multiple Intelligences /Çoklu Anlayışlar Teorisi”ni yayımladı. Bakın, çocukların öğrenme mekanizmaları nasıl çalışıyor…

Bedenlerini kullanarak

Çocuklar kendilerini fiziksel olarak ifade edebilirler ve sporda beceriklidirler. Dans etmek ya da kendini eylemsel olarak dışa vurmak ve diğer fiziksel ifadelerden hoşlanırlar. Dolayısıyla onlara verilecek görevlerin hareket içermesi gerekir. 

Grup çalışmasıyla

Çocuklar grup çalışmasını ve gruptaki diğer insanlardan interaktif enerji almayı severler. Grup dinamiklerine duyarlıdırlar. 

Yalnız kalarak

Çocuklar yalnız çalışmayı severler. Tecrübe ve duygularını yansıtma, bu refleksleriyle öğrenme konusunda kabiliyetlidirler.

Dilbilimi yoluyla

Çocuklar dil ve sözcüklerin anlamlarına duyarlıdırlar. Dolayısıyla okuma ve yazma içeren ödevleri severler. 

Mantıksal ve matematiksel yolla

Çocuklar sayısal ve mantıksal örneklere karşı dikkatlidirler. İstatistiksel ve gerçeklere dayanan bilgileri daha önce öğrendikleriyle birleştirirler. Sıralama ve analitiksel işlemlerden zevk alırlar. 

Müzik yoluyla

Çocuklar ritim, müzik ve tonlamayı anlama, fark etme ve icra etme becerisine sahiptirler. Müzik ve ritim içeren görüntülü ve sesli çalışmalar çocukların öğrenmelerini kolaylaştırır. 

Doğayı kullanarak

Çocuklar tabiata ait objeleri düzenleme ve kategorize etme konusunda kabiliyetli olurlar. Biraz derslik sınırlarının dışına çıkarak doğayı görerek, doğadaki objeler üzerine fikir yürüterek ve onlarla ilgili ödev yaparak daha kolay öğrenebilirler. 

Görsellikle

Çocuklar üç boyutlu görüntüyle, resimle, görsellikle algılarlar. Dolayısıyla görsel malzemeyle daha iyi öğrenirler ve tablo oluşturmayı gerektiren çizgisel işleri severler. 

Kaynak: Pudra

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here