Daha kolay ütü yapmanın püf noktaları

0
487

Bazı istisna kişiler olsa da genellikle ev işleri arasında kadınların en sevmediği işlerden başta gelenidir ütü yapmak. Hem vakit alır, hem sıkıcıdır hem de bazı kırışık ve buruşukluklar bizi hayli zorlar ve ütü yapma işini gözümüzde fazlasıyla büyütürüz.

Peki, yapmamak için köşe bucak kaçtığımız ütü işini kolaylaştıracak bir şeyler yok mu acaba?

Var elbette… İşte daha kolay ütü yapabilmenin püf noktaları…

Öncelikle eğer çok sayıda kıyafeti ütüleyecekseniz önünüze tüm çamaşırları dağ gibi yığıp moralinizi bozmayın. Bir kısmını dolabın içine koyun, ütü yapıp astıkça yenilerini çıkarın ki baştan gözünüzü korkutmasın.

Sevdiğiniz bir diziyi ya da müziği açın ki vaktin nasıl geçtiğini anlamayın.

İşe önce ütü yapmak ile ilgili bildiğiniz en büyük yanlışı unutmakla başlayın. Genelde ütüyü bastırınca kırışıklıkları daha iyi açar diye genel bir düşünce vardır ama bu tamamen yanlıştır. Ütünün kuvvetinden çok ısısı ve buhar gücü önemlidir.

Eğer kurutma makinesi kullanıyorsanız ütü ayarına alıp kurutun. Çıkan çamaşırları elinizle düzeltirken bile kırışıklıklar açılır.

Bunun için tabii ki yüksek ısı ve buhar gücüne sahip ütüler işinizi hayli kolaylaştıracaktır.

Çamaşırı asarak kurutuyorsanız asmadan önce silkeleyip gererseniz daha az kırışıklığa maruz kalacaksınız.

Kısa sürer, iki dakikada hallederim mantığı ile ütü masasını açmaya üşenmeyin. Diğer türlü ütüye ayırdığınız vakit çok daha fazla olacaktır çünkü aynı yerin üzerinden birkaç kez geçmeniz gerekebilir.

Ütü masanızı karın hizanıza ayarlayın ki eğilmek zorunda kalmayın.

Ütü yapmadan önce mutlaka kıyafetlerin iç etiketlerini okuyun. Etikette yazan ısıya göre ütünüzü ayarlayıp buhar çıkarmasını bekleyin. Aksi halde ütüden çıkan su damlacıkları kıyafetlerinizin lekelenmesine neden olur.

 

Çamaşırların iç yüzeyinin de ütülenmesi için ütü masasının kumaşının içine alüminyum folyo serin.

Ütü yapmaya önce sevdiğiniz parçalardan başlayın ki çabuk sıkılmayın.

Ütülenmiş eşyalarınızı asmak için önceden yer ayarlayın, bu şekilde zaman kazanmış olursunuz.

Ütü yaparken aydınlık bir yer seçin ki tüm detayları rahatlıkla görün. Özellikle sıcak havalarda pencere kenarlarını tercih edin.


Ütü yapmaya yaka, manşet ve kollarla başlayın, daha sonra bedeni ütüleyin.

Düğmeli kıyafetlerinizi ütülemeden önce iliklerseniz her zaman daha iyi sonuç alırsınız.

Mutlaka yanınızda bir ütü bezi bulundurun. Ütünün tabanı özellikle koyu renkli bazı kumaşlarla direkt temas ederse parlama yapabilir.

Kıyafetlerinizin düğme, kopçak, fermuar gibi yerlerine çok bastırmamaya özen gösterin ki iz yapmasın. Dikişleri ve kenarları daha düşük ısı ile tersten ütüleyin.

Henüz tam olarak kurumamış kıyafetleri ütüleyecekseniz önce buhar ile kurutmaya çalışın ki kırışıklıklar kolay açılsın.

Ütü yaparken dairesel hareketler yapmayın ki kumaşın dokusunu esnetmesin. Çok zor kırışıklıkları açmak için uzunlamasına buharla ütüleyin.

İpek gibi narin çamaşırlara direkt su püskürtmeyin ve terstten ütüleyin.

Giysileri ütüledikten sonra başka kıyafetlere temas etmeden soğumasını sağlayın. Böylece daha uzun süre kırışmadan kalmasını sağlarsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here