En Kolay Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

0
293

Dişler güzel gülüşlerin en güzel sembolüdür. Her zaman doğal ve beyaz dişlere sahip olmak herkesin hayali olmuştur. Evde yapılabilecek birçok diş beyazlatma yöntemi bulunmaktadır. Fakat bazen bu yöntemleri  yanlış uygulamak dişleri beyazlatmak yerine diş sarılığının kalmasına neden olmaktadır. Hatta yanlış uygulamalardan kaynaklı olarak bazı insanlar dişlerini dahi kaybedebilmektedir.

Karbonatla diş beyazlatma evde diş beyazlatma yöntemleri arasında en sık karşılaştığımız yöntemler arasındadır. Diş fırçasına bir miktar karbonat sürülerek 3-5 günde bir bu şekilde uygulamak dişlerin beyazlamasını sağlar. Fakat yanlış bir uygulama olarak bu yöntemi her gün ya da günde birkaç kez uygulamak bir süre sonra diş minelerine zarar vereceğinden dişin kalıcı olarak sarı kalmasına ya da dişin kaybedilmesine neden olabilmektedir.

Evde diş beyazlatmak için kullanılabilecek bir diğer yöntem ise elma sirkesidir. 3 ölçek su ile 1 ölçek elma sirkesini sulandırarak gargara yapmanın diş beyazlatma üzerinde etkisi oldukça fazladır.

Hiç akla gelmeyecek olan bir diğer yöntem ize muz kabuğudur. Muz kabuğunun iç kısmı zengin potasyum, manganez ve magnezyum içerdiğinden dişler üzerindeki beyazlatma etkisi oldukça yüksektir. Dişler fırçalandıktan sonra muz kabuğu dişlere sürülür ve iki dakika bekledikten sonra ağız iyice durulanır. Birkaç uygulamadan sonra dişlerdeki farklılık bariz olarak ortaya çıkacaktır.

Diğer bir diş beyazlatma yöntemi olarak kullanılan meyve ise çilektir. Çileğin yoğun malik asit içeriği sayesinde dişlerdeki kahve, asit vs. tüm lekelerini çıkartmakta ve dişleri beyazlatmak ta üstüne yoktur. İki adet çileği ezip karbonat ile karıştırdıktan sonra oluşan macun kıvamı ile 5-7 dk. dişler fırçalandıktan sonra ağız iyice durulanır. Ayrıca bu yöntemin dişler için hiçbir yan etkisi bulunmamakla birlikte her gün kullanım için uygundur. 

Diş beyazlatmak için kullanılabilecek bir diğer meyve ise portakaldır. Portakalın kabuğunun da dişleri beyazlatmada ki etkisi oldukça fazladır. Portakal kabuğunun güzel kokusu sayesinde ayrıca ağız kokusunun da yok olduğu belirgin bir şekilde gözlenebilir. 

Hiç akla gelmeyecek bir besin öğesi olan havucun da diş beyazlatma üzerindeki etkisi büyüktür. Havucun zengin A vitamini içeriği ile gözlerin sağlığını korumakla birlikte ağız sağlığı ve dişlerin beyazlaması için de oldukça etkilidir. Fakat bu tüm yöntemleri uygulamadan önce ilk olarak doktora danışılması her şey için iyi olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here