Badem sütü kadınların yeni içecek tercihlerinden biri oldu. Badem sütünü marketlerden alabileceğiniz gibi, bizim tarif edeceğimiz pratik badem sütü tarifini deneyerek evde kendiniz de badem sütü yapabilirsiniz.

Badem sütünü paket halinde hazır olarak marketlerde bulabilirsiniz ama içinde çok fazla şeker ve koruyucu olduğu da bir gerçek. Evde tamamen doğal kendi badem sütünüzü yapmaya ne dersiniz? Çok az malzemeyle hem de hiç yorulmadan hazırlayabileceğiniz badem sütü tarifimizi mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Badem Sütü İçin Gerekli malzemeler

  • 250 gram badem (soyulmuş olursa daha iyi)
  • 1 litre su
  • 1 çay kaşığı vanilya özü
  • 1 yemek kaşığı akçaağaç şurubu veya bal
  • Toz tarçın

Kullanacağınız mutfak malzemeleri

  • Blender
  • Metal süzgeç veya tülbent

Hazırlanması

Bir kaba bademleri koyduktan sonra bademlerin üzerine çıkana kadar su ekleyin. Bademlerin blender’dan rahatça geçebilmesi için yumuşaması gerekiyor. Bunun için bademleri 4 saat suda bekletin, zamanınız varsa bademleri geceden de suya koyabilirsiniz.

Kaptaki suyu süzdükten sonra yumuşayan bademleri blender’a koyun. Üzerine 300 ml su ekleyin. İlk çırpışta az su ekleyin ki bademler krema kıvamına gelebilsin. 1-2 dakika blenderdan geçirin. Arada durdurup bir spatula yardımıyla karıştırarak, bademlerin iyice parçalanmasını sağlayabilirsiniz. Bebek maması gibi bir kıvam aldığını göreceksiniz. Bir süre sonra bademleriniz güzel bir püre kıvamını alacak. Bu aşamada tarçın, akçaağaç şurubu veya balı ekleyin.

Sonra kalan 700 ml suyu da blender’a ekleyin. 2-3 dakika daha karıştırın. Karışım köpüklü ve pürüzsüz bir kıvama ulaşmalı, tadına bakarak isterseniz vanilya, tarçın veya biraz daha tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Yine isteğe bağlı olarak sütün aromasını artırması için bir çimdik tuz da ekleyebilirsiniz. Badem sütünüz artık hazır.

Süt kıvamında olmasını istiyorsanız, karışımı tülbent veya ince süzgeçten geçirerek taneli kısmı ayırabilirsiniz. Taneli kısmı kurutup veya fırında pişirerek başka tariflerde badem aroması olarak kullanabilirsiniz. Badem sütünü kahvaltılık gevreklerle birlikte tüketebilirsiniz veya tatlı yaparken kullanabilirsiniz. Badem sütü buzdolabında 3-4 gün saklanabiliyor. Pişirdiğiniz sıcak kurabiyelerin yanında da iyi bir seçenek…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here