USB belleğinizin içindekilere sizden başkasının ulaşmasını istemiyorsanız, yapmanız gereken 3 basit yol!

USB flaş bellekler, bilgisayarlar arasında dosyalarımızı taşımak için harika cihazlar. Ancak küçük boyutları onları taşımayı kolaylaştırdığı kadar kolayca kaybolmalarına da sebep oluyor. Peki USB belleğinizdeki dosyalarınızı nasıl koruyabilirsiniz?

Donanımsal şifrelemeye sahip bir USB belleğiniz yoksa, ücretsiz çözümlerle benzer bir güvenlik seviyesine ulaşabilirsiniz.

Sırasıyla bu adımları öğrenelim.

1. Dosyaları tek tek parola koyarak kaydedin: Tüm klasörleri ve dosyaları şifrelemekle uğraşmak istemiyorsanız, dosyalarınızı parolayla kaydedebilirsiniz. Word, Excel gibi birçok program, dosyalarınızı bir parola yardımıyla şifrelemenize izin veriyor.

2. Şifreli bölüm oluşturun: Bu alanda size yardımcı olacak araçların çoğu yönetici izinlerine gerek duyuyor ancak bu durumda dosyalarınızı her yerde kullanmanız mümkün olmayabilir. Rohos Mini Drive, yönetici izni olmadan da çalışan bir araç ve ücretsiz sürümde 2GB’a kadar parola korumalı, şifreli, gizli bir bölüm oluşturmanıza olanak tanıyor. Sadece flaş sürücünüze yüklediğiniz araç, AES 256 bit anahtarla on-the-fly şifreleme sunuyor.

3. USB Safeguard ile USB sürücünüzü kilitleyin: 

USB Safeguard da Rohos Mini Drive gibi direkt olarak USB sürücünüzden çalışan bir yazılım ve yönetici izinlerine ihtiyaç duymuyor. Ücretsiz sürümü, şifreli sürücü boyutunu 2GB’a sınırlıyor.

Aracı kullanmak için usbsafeguard.exe dosyasını indirmeniz ve USB flaş sürücünüze kopyalamanız gerekiyor. Ardından uygulamayı çalıştırıp bir parola girmeniz, sürücüyü kilitlemek için yeterli oluyor. Kilidi kaldırmak için uygulamayı tekrar çalıştırmanız ve parolayı girmeniz gerekiyor. Kilitleme işlemini sürücünüzü korumak istediğiniz her kez tekrarlamanız gerekiyor. Bu ise parolayı her seferinde değiştirebileceğiniz anlamını taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here