Kamp Çadırı Kurmanın Kolay Yolları Nelerdir?

1
359

Belli bir iş veya eğlence süresince kırda geçirilecek günler için çadır ve baraka kurularak yapılan konaklamaya kamp denilmektedir. Kamp hayatına daha çok  tabiatın vahşi kucağında yalnızlık arayan gençler ve açık arazide tecrübelerini paylaşan aile ve organize olmuş gruplar ilgi göstermektedirler. Kamp hayatına başlamak için yapılması gereken ilk şey hiç şüphesiz ki kamp çadırını kurmaktır. Çadırı kurarken şu hususlara dikkat edilmesi gerekir;

1- Çadırı kuracağınız zeminin düzgün ve  hafif eğimli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çadırı kuracağınız yerde yatarken sırtınıza batacak herhangi bir şeyin olmadığından emin olunuz. Çadırın tabanının geleceği yere çadırı kirletmemesi ve nemi alması için gazete kağıdı veya branda kumaş sermeniz gerekmektedir. 

2- Çadırı kurmadan önce kapı bölümünü kapatınız. Kapısı meydanı gösterecek şekilde ayarlayınız. Dört ucunu doğru açıdan çakacağınız kazıklarla tutturunuz.
 
3- Çadır tipine göre direkleri yerleştiriniz veya direkleri yuvalarından geçiriniz. Direk gergi ipleri için kazıkları çakınız. Gergi bağını kullanarak bağlayınız. Güneşlik (yağmurluk) varsa takınız.
 
4- Kenar gergileri için kazıkları çakınız, gergi iplerini kazıklara geçiriniz. Bütün iplerin gergin olup olmadığını kontrol ettikten sonra çadırınızın kenarlarının düzgün olup olmadığını kontrol ediniz.
 
5- Yağabilecek yağmurun çadırın tabanına gelmesini engelleyebilmek için çadırın kenarlarına yağmur olukları için çukur kazınız.
 
6- Çadırınızın torbasını ve diğer malzemelerinizi çadırın içine yerleştiriniz ve çadırınız hazır.
 
ÖNEMLİ UYARILAR:

  • Çadırınınızın  içinde asla botlarınız ile  yürümeyiniz. 
  • Çadırın içinde mum gibi zarar verecek şeyler yakmayınız.
  • Kamptan ayrılacağınız zaman çadırınızı sökmek için kurarken izlediğiniz basamakları tersten başlayarak uygulayınız. Çadırınızın zarar görmemesi için dikkat ediniz. Çadırınızı söktükten sonra üzerindeki tozu toprağı ve çadıra yapışan otları vs. temizleyiniz. Temizleme işlemi bittikten sonra çadırınızı dikkatlice katlayınız ve rulo yapınız. Çadırınızı kullanmadığınız zamanlarda kuru bir yerde saklayınız. Eğer toplamadan önce nemli ise kurutmayı unutmayınız.
  • Kampın en önemli  kuralını sakın unutmayınız; Üzerinizde olduğu kadar altınızda da örtünüz olmalıdır. Sadece bu şekilde yerden gelebilecek soğuğu engelleyebilirsiniz. Bunun için de battaniye ve uyku tulumu kullanmalısınız. Kamp yapmak için yaz mevsimini seçtiyseniz; Battaniyenin üçte birini yatağa seriniz ve üzerine yatınız ve battaniyeyi üzerinize çekiniz. Battaniyenin açık ucunu altına doğru sıkıştırınız ve battaniyenin alt ucuna ayaklarınızı yerleştiriniz. Böylece battaniyeye iyice sarılmış olacaksınız. Eğer mevsim kış ise uyku tulumu kullanmanız iyi olacaktır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here