Mayın Temizlemek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

Afgan kardeşler Mahmud ve Massud Hassani, icat ettikleri mayın temizleme aracı ile görünmez katilleri ortadan kaldırmayı hedefliyor. Çocukluk zamanlarını mayınlar arasında geçiren iki kardeş icat ettikleri mayın temizleme teknolojisi ile dünyadaki farklı yerlerde suçsuz yere ölümlere yol açan mayınları temizlemeyi amaçlıyor.

Mucit kardeşler Afganistan’ın başkenti Kabil çevresinde mayınların arasında büyüdüler.

Çevrelerindeki mayınlı arazilerde meydana gelen patlamalar nedeniyle ölen yada yaralananların hatıraları onları görünmez katil mayınlara karşı bunlara son verecek bir icat yapmaya yönlendirdi.

Mülteci olarak gittikleri ve halen yaşadıkları Hollanda’da, bu büyük buluşa imza atan iki kardeş masum insanların hayatlarını kurtarmayı hedefliyor.

Büyük benekli bir topa benzeyen “Mine Kafon rüzgar gücüyle hareket edip düz arazilerde üzerinden geçerken ağırlığıyla tetiklediği mayınları patlatarak etkisiz hale getirecek.

Ekip bunun ardından drone teknolojisini kullanarak “Mine Kafon Dron’u” da ortaya çıkardı. Bununla daha zor arazilerde mayınları havadan etkisiz hale getirilmesi hedefleniyor.

Hassani, şuan ki teknoloji kullanılarak, dünya genelindeki mayınların yerini bulup yok edilmesi tahminen 1100 yılı bulacağını düşünerek, eldeki teknolojinin çok yavaş, tehlikeli ve masraflı olduğunu belirtti.

Drone teknolojisi sayesinde geliştirdikleri yeni icatları Mine Kafon Drone hakkında da konuşan Hassani, “Mine Kafon Drone, üç aşamalı çalışıyor. İlk olarak mayınlı arazinin üzerinde uçarak üzerindeki teknoloji ile alanın üç boyutlu haritasını çıkarıyor. Ardından toprak üzerinde alçaktan uçarak mayınların yerini tespit ediyor. Sonrasında üzerine yerleştirilmiş robotik bir kolla güvenli bir mesafeden mayını patlatarak etkisiz hale getiriyor.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here