Pasaport İşlemleri En Kolay Nasıl Yapılır?

0
314

Yurt dışı seyahat programınızı hazırlarken ilk yapmanız gereken pasaportunuzu almak olacaktır. Bunun için gerekli belgelerinizi hazırlayarak Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı pasaport birimlerine başvurabilirsiniz. Genellikle bir hafta içerisinde tamamlanan pasaport işlemlerini aşağıdaki adımlara göre gerçekleştirebilirsiniz:

  • Pasaport işlemlerinizi randevulu ya da randevusuz olarak yapabilirsiniz. Randevulu sistemde, yani e-pasaport işlemlerinde öncelik sırası size ait olur. Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesinde e-pasaport linki ile size uygun gün ve saatte randevu alabilirsiniz. Randevusuz başvurularda ise pasaport başvuru sırası alarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.
  • Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesinden güncel pasaport işlemlerini takip ederek istenen belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Başvuru yapacağınız pasaport çeşidi için uygun belgeleri  sunmanız gerekmektedir. Üç çeşit pasaport bulunur; Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hususi Pasaport (Yeşil), Hizmet Pasaportu (Gri). Umuma Mahsus Pasaport için herkes başvuru yapabilir. Hususi Pasaport için 1-2-3. derecede kamu görevlisi olanlar, TBMM Eski Üyeleri, Eski Bakanlar ve hak sahiplerinin ailesi başvuru yapabilir. Hizmet pasaportu ise kişinin çalıştığı kurum adına seyahat etmesi halinde alınabilir.
  • Pasaport görüşmesine gitmeden önce başvuru belgeleri hazırlanmalıdır. İlk defa pasaport alacak kişiler biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı, Pasaport Harç ve Cüzdan bedellerinin ödendiğine dair dekont ile görüşmeye gitmelidir. Başvuru yapmadan önce istenen belgeler için mutlaka Emniyet Müdürlüğü internet sayfasını kontrol etmelisiniz. Belgelerinizi hazırlayıp pasaport görüşmesine gittiğinizde ayrıca parmak iziniz alınmaktadır. Bir defa parmak izi kaydınız yapıldığında bilgisayar çıktısını size geri veririler ve bu belgeyi saklamanız gerekir. Daha sonra pasaport işlemleri için Emniyet Müdürlüğü’ne gittiğinizde parmak izinizin olduğu belgeyi yanınıza almalısınız.
  • Belgelerinizle pasaport görüşmesine giderek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Görevliler işleminizi tamamladığında pasaportunuz postaya verilir ve ortalama 5 gün içinde pasaportunuz verdiğiniz adrese gönderilerek tarafınıza iletilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here