Serbest Dolaşım Hakkı Nedir? Kolay Anlatım

Siz de hiçbir bürokrasi ve yasal engele takılmadan, sabah kahvaltısını Atina’da, öğle yemeğini Roma’da, akşam yemeğini Paris’te yemek istemez miydiniz? Dünyada bazı kesim insanların sahip olduğu bu hakkın ne ifade ettiği ve bu hakkın nasıl kazanıldığını öğrenmek ister misiniz? Bu yazımızda bu konu üzerine bilinmeyenleri öğrenecek ve bu hakka sahip olmak için neler yapılması gerektiğini açıklayacağız. 

Serbest Dolaşım Hakkının Çeşitleri 

Avrupa Birliği müktesebatına göre; Üye ülke vatandaşları, bu müktesebata göre bazı özel haklara sahip olmaktadır. Bahsi geçen bu hakların hepsinin temeli, insanın sahip olduğu istediği zaman istediği yere seyahat etme ve ticaret yapabilme esasına dayanmaktadır. Avrupa Birliğinin, üye ülke vatandaşlarına sağladığı bazı haklar aşağıda belirtilmiştir.

  1. Malların Serbest Dolaşım Hakkı
  2. İşçilerin Serbest Dolaşım Hakkı
  3. Hizmetlerin Serbest Dolaşım Hakkı
  4. Sermayenin Serbest Dolaşım Hakkı

Yukarıda bahsi geçen Avrupa Birliğinin üye ülke ve vatandaşlarına verdiği bu hakların hepsini detaylı olarak inceleyeceğiz.İncelememize başlamadan önce bu hakların Avrupa Birliği Müktesebatında her birinin onlarca sayfa ile anlatıldığını ama bizim öyle bir imkanımız olmadığı için, en önemli ve en bilinmesi gerekleri kısaca açıklayacağız.

Malların Serbest Dolaşım Hakkı

Malların serbest dolaşım hakkı, Avrupa Birliğinin üye ülke  vatandaşlarına ve bazı üçüncü ülkelere sağladığı dört temel serbestlik haklarından birisidir.Bu hak sayesinde üye ülkelerden herhangi birinin ürettiği sanayi ürünleri ve belirli koşullar altında üye olmayan üçüncü ülke olarak nitelendirilen başka bir ülkeden ithal edilen malın, hiçbir engele ve prosedüre takılmadan topluluk için rahatça dolaşmasıdır. Bu serbest dolaşımın anlaşmayı yapan ülkelerin hepsinde sağlanması için, teknik mevzuatın uyumlaştırılması ve malların denetimi için tam teşekkürlü bir devlet birimi tarafından oluşturulan labaratuvarlarda denetlenmesi gerekmektedir.

İşçilerin Serbest Dolaşım Hakkı

İşçilerin serbest dolaşım hakkı, Avrupa Birliği tarafından, üye ülke vatandaşlarına verilen dört serbestlikten biridir.Bu hak kapsamında üye ülkeler vatandaşlarından olan herhangi bir birey, istediği ülkede iş bulup çalışabilecek ve kanun çerçevesinde sosyal güvenlik haklarına sahip olabilecek ayrıca isterse ailesi ile o ülkeye taşınabilecek orada ikamet edebilecektir.

Hizmetlerin Serbest Dolaşım Hakkı

Hizmetlerin serbest dolaşım hakkı; Avrupa Birliği tarafından üye ülke ve vatandaşlarına, üye devletler arasında ve üye olmayan üçüncü ülkeler, arasındaki sermaye hareketlerinin yanında ödemeler konusundaki tüm kısıtlayıcı unsurların bazı istisnalar hariç tamamen kaldırılmasıdır. Bu hak sayesinde sermaye ve ödeme işlemleriniz sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir.

Sermayenin Serbest Dolaşım Hakkı

Verilen bu hak çerçevesinde; üye devletler arasındaki ve üye devletler üçüncü ülke arasındaki sermaye akımları ve ödeme işlemlerinde uygulanan kısıtlamaların, bazı istisnalar çerçevesinde tamamen kaldırılmasıdır. Bu istisnalar ülke birliği ve bütünlüğünü sarsan yada kötü amaçlı bir eylem olursa kısıtlanır ve uygulanmaz.

SONUÇ

Yukarıda bahsi geçen haklar, sadece Avrupa Birliği üye ülkeler ve vatandaşları tarafından kullanılmakta olup, bazı özel anltlaşmalarla 1, 3, 4 numaralı haklar, üçüncü ülkeler ve vatandaşları tarafından da faydalanılabilir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here