Ucuz Uçak Bileti Almanın Kolay Yolları Nelerdir?

Ucuz uçak bileti bulmak bütün seyahat edenlerin en fazla ilgi gösterdiği konu olmaya devam ediyor. Aslında bu konunun çıkış noktası, hava yolu firmalarının artan rekabetinde yolculara sunduğu avantajlardan yararlanmanın yanında uyguladıkları satış stratejileri ile kullandıkları sistemlerin mantığını çözmekten ibaret. Yani ucuz uçak bileti almak kadar, pahalıya uçak bileti almamak da konunun temel noktalarından birini oluşturuyor. Peki ucuz uçak bileti bulmak için ipuçları var mı? Ucuz uçak bileti nasıl alınır? gibi sorularınız varsa bu yazıdaki bilgilerin zaman zaman bir kısmı bazen de hepsi fazlasıyla işinize yarayacak.

Az önce “Ucuz uçak bileti almak kadar pahalıya uçak bileti almamak da önemli” dedik ya. İşte temel nokta gerçekten bu. İlk bakışta aynı şeymiş gibi görünen bu cümlelerin ortaya çıkardığı en önemli gerçek ise “uçak bileti fiyatlarının bir standartının olmadığı!”.

Yani şöyle ki; herhangi bir yolculuğunuz için aldığınız uçak biletine ödediğiniz rakam, biletinizi uçuş tarihinden çok önce bir dönemde almış olmanız ve belki de bazı promosyonlardan bile yararlanmanıza rağmen, aynı uçakta bulunduğunuz birçok yolcudan pahalıya almış olabilirsiniz! Elbette bunun sebepleri var, dikkat edilmesi gereken birçok hususunda olduğu gibi!

Ucuz uçak bileti almak için nelere dikkat etmeli, neler yapmalıyız?

1. Öncelikle ucuz uçak bileti almak için tek bir doğru olmadığını aklınıza yerleştirin. Hatta bazen birçok şart gerçekleşmesine rağmen yine de bir doğruyu oluşturmadığı durumlara rastlamanız oldukça mümkün. Kimi zaman da ayrı ayrı doğrular nefis sonuçlarda ortaya çıkarabiliyor. Biliyorum şimdi size içinden çıkılmaz bir denklem gibi gelmeye başladı. Moralinizi bozmayın. Şimdi bildiklerimizi uygulamaya başlıyoruz.

Önce yapılması gereken ilk iş, uçuş tarihlerinize uygun olan tarihlerde gideceğiniz yöne doğru olan uçuşların listesine karşılaştırma sitelerinden mutlaka bir göz gezdirin. Bu sayede aklınızda bir fiyat aralığı oluşmasına fırsat vermiş olursunuz. Bunu mutlaka karşılaştırma sitelerinden yapın. Çünkü birçok online satış sitesi gelen sorguları “Belirttiğiniz tarih ve yöne fazla talep var” şeklinde algılıyor. Çok fazla talep olursa ne olur? Elbette fiyatlar artmaya başlayabilir. Yani biz daha işin başındayken fiyatların yükselmesi için sistemi tetiklemiş oluruz.

2. Ucuz uçak bileti bulmanın en bilinen, en kısa ve en kolay görünen yolu “biletinizi erken almaktır”.

Ama dediğim gibi bu sadece bir “görünen yol”dur. Yani bir kesinliği ve garantisi yoktur. Ancak gideceğiniz tarih ve yer için çok ileriye dönük olarak yapılmış gerçekten absürt sayılabilecek bir fiyatla uçak biletinizi alabiliyorsanız, yazının da bundan sonrasını okumanıza pek gerek yok! Hatta zaman zaman firmalar öyle promosyonlar yapıyorlar ki, bir sene sonrası için gitmeyi düşünmediğiniz bir destinasyon için bile plan yapıyor ve bilet alıyorsunuz. Genelde de bu seyahate çıkmıyorsunuz (Bu biletlerin kullanılma oranı çok düşük ve hava yollarının en iyi gelir kalemlerinden biri bu oluyor). Hatta yurt içinde bir sene sonraya 39 TL’na bilet satan bir hava yolundan, bir sene sonraki uçuşta yine aynı fiyata gitmeniz bile mümkün. Yani eğer böylesi sıra dışı kampanyaların dışında normal bir bileti çok erkenden almak her zaman işe yaramıyor.

3. Eğer aceleniz yok ve seyahatinize daha çok zaman varsa -ve belirttiği gibi çok önemli bir promosyon yoksa- araştırmaya başladığınız ilk gün biletinizi almanızı tavsiye etmiyorum. Ucuz uçak bileti almak için araştırmanızı takip eden birkaç gün daha aynı sorgulamaları (Yukarıda belirttiğim sorgu uyarısını dikkate alarak) gerçekleştirmeye devam edin. Firmalar yeni koltukları kendi satış istatistiklerine göre yeniden ve daha uygun fiyatlarla belirli sayıda koltuğu kapsayacak şekilde planlayabilirler. Ya da sizin gideceğiniz tarih ve yöne doğru toplu rezervasyon yapmış bir turizm firması yeterli katılım sağlayamadığı turunu iptal ederek anlaşma süresi içerisinde hava yolu firmasına bu uçuş için kapatmış olduğu koltukları geri verebilir. Bence biraz bekleyebilirsiniz. Zaman bazen kazandırır!

4. Bilinen ve klasik bir madde olacak ama gideceğiniz ülkenin tatil dönemlerini, festivallerini ve olası önemli organizasyonların tarihlerini gözden geçirin. Eğer mümkünse yolculuk tarihinizde ileri veya geriye doğru bu dönemleri düşünerek yeni bir düzenleme yapın. Böylece herhangi bir organizasyon sebebiyle  gerçekleşecek bir yolcu akışının getirdiği pahalı uçak bileti fiyatlardan etkilenmezsiniz.

5. Yukarıda bahsettiğim maddeye şimdi bir de diğer açıdan bakalım. Bazen bu organizasyonlar işinize yarayabilir.

Örneğin gideceğiniz ülkenin tatil dönemine denk gelen bir seyahat planınızda o ülkenin tatil dönemi ülke insanlarını uzaklara gönderecek kadar uzunsa mutlaka Türkiye’ye de gelmektedirler. Bu da fazlasıyla bizi mutlu edebilir. Bu nedenle gideceğiniz yerden bu yöne olan uçakları kontrol edin.

Yoğun bir Türkiye gelişi programlaması yapan bir hava yolu, uçağının dönüşü için boş ve doldurulması zorunlu koltuklara sahip demektir! Bu da ucuz uçak biletinin yolunu açan durumlardan biri olabilir.

Aynı şekilde o ülke insanlarının tatil dönüşlerini de sizin ülkeye dönüşünüze denk getirebilirsiniz. İspanya’ya tur programlayan turizm firmalarının bu tarihleri çok profesyonel kullandığını ve böylece belirli dönemlerde İspanya turlarının ne kadar ucuzladığı buna iyi bir örnektir.

6. Gitmek istediğiniz ülke ve şehir belli olabilir ancak oraya direkt uçan hava yolları bazen sizin düşündüğünüzden daha pahalı uçak bileti satıyor olabilirler. Bu nedenle uçacağınız şehre yakın bir başka şehir veya alternatif başka bir hava alanına yapılan uçuşlarda çok daha uygun fiyatlar bulabilirsiniz. Bir çok ülke ve şehirde otobüs, tren vb. gibi yerel ulaşım araçlarını kullanarak gideceğiniz yere çok uygun ve kısa bir transferle ulaşabilirsiniz.

7. Sadece tarifeli hava yolları ile sınırlı kalmayın. Mutlaka charter uçuş fiyatlarını gözden geçirin. Firmalara ulaşın. Charter hava yollarının seferleri mi!! Dünya artık her türlü bilgiye ulaşmak için çok uygun bir yer değil mi?

8. Ucuz tek yön bir uçak bileti bulup ve onu satın alıp kâr ettiğinizi asla düşünmeyin. Dönüş biletinizi de mutlaka hesaba katın. Yoksa çok ucuz bir gidişin sizi çok zor durumda bırakabilecek bir dönüşü olabilir. Bazı durumlarda gidiş – dönüş bileti almak da çok karlı fiyat alternatifler sunabilir.

9. Profesyonel bir mil kullanıcısı olun. Mil kullanım işi artık bir uzmanlığa dönüştü. Web üzerinde bu konuyla ilgili bu işin gerçekten uzmanı olan kişilerin tavsiyelerini okuyun. Değişen koşulları takip edin. En azından bir sonraki seyahatiniz için avantajlar yaratın.

10. Ucuz uçak bileti almak için yaptığınız araştırma ve satın almanızı İnternet üzerinden gerçekleştirdiğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Bilmeniz gereken en önemli husus, karşınızda belirli koşul ve yönergelerle birer pazarlama harikası olan yazılımların olduğu. Tamam çok akıllılar ve bazı önerge ve algoritmalarla çalışıyorlar. Ancak en iyisinin bile birçok robotik davranışları ve dolayısıyla açıkları bulunuyor. Aynı saatlerde farklı siteler üzerinden yaptığınız sorgulamalarla artan fiyatların belli bir süre sonra daha makul fiyatlara düşmesi gibi örneğin.

Bir diğer önemli husus da, hava yolunun kendi sisteminden daha uygun fiyatla satış yapabilen başka siteler bulunması. Yüksek miktarda satış yapan bu siteler hava yolundan aldıkları komisyon ve yararlandıkları sözleşmelere dayanan avantajları pek çok zaman rekabet için kampanya ve pazarlamalarına yansıtıyorlar.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here