Almanya’ya 50 Bin Türk İşçi Alacak Kayıtlar Başladı İşte Aranan Şartlar

Almanya’nın Türkiye’den istediği yaşlı ve hasta bakımında çalışacak 50 bin Türk işçi için kurs kayıtları başladı. Kurs sonunda Almanya’da katılacakları 3 yıllık staj boyunca aylık 950 euro kazanacaklar, barınma ve yeme ihtiyaçları karşılanacak. Ancak Alma
ALMANYA Sağlık ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokolle Almanya’ya Türkiye’den alınacak 50 bin hasta bakıcısı için kurs kayıtları başladı.Türk gençlerine Almanya’da iş imkanı sunan proje kapsamında Adana’nın Kozan ilçesinde kurs düzenlenecek. Kurs hakkında bilgi veren Kozan Sis Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Müdürü Ruhşi Gül, şunları söyledi: “Alman Sağlık ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan bir protokol gereği yaşlı ve hasta bakım hizmetleri için Almanya, ülkemizden 50 bin eleman istiyor. İstenilen şartlar ise en az lise mezunu olmak, en fazla 36 yaşında olmak, iyi düzeyde Almanca konuşabilmek.”

AYLIK 800 İLE 950 EURO
“Üç yıllık bir program ve önümüzdeki kasım ayı itibariyle başlayacak. Bu süreçte öğrencilerin Almanya’da staj yapacakları kurumda yatma ve yeme ihtiyacı karşılanacak. Aylık 800 ile 950 euro arasında ücret alacaklar. Üç yıllık stajı tamamlayanlar hasta bakıcı olarak Almanya’da kalabilecek. Alman vatandaşlığı veya yerleşim hakkı elde edecek. İki yıllık bir uzmanlık eğitiminı tamamladıkları zaman da maaşları 2 bin 600 euronun üzerine çıkacak.”
İŞ GARANTİLİ
Bu projenin hem okullarındaki hem Kozan’da hem de diğer bölgelerdeki gençlere iş imkanı sağlayacağını söyleyen Gül, “Zaten kurslar iş garantili. Mutlaka bu kursa katıldıklarında bir meslek elde edecekler. İsteyenler başvurabilir. Bu ayın sonunda dil kursları başlayacak” diye konuştu.

11 Comments

 1. Almanya yine BOKLARINI Türklere temizletecekler
  İŞLERİ BİTİNCEDE kağıt mendil gibi atarlar
  2600 euro maaşı vermezler verseler bile bir almanın 5000 euroya yapacağı iştir

 2. Türkiye’de sokak hayvanlarına bakarım yine de Terör (FETÖ, PKK, DHKP-C ) destekçisi iki yüzlü Almanya’nın yaşlı insanlarına bakmam.

 3. Basında çıkan Almanya´ da Hasta Bakım Elemanı ile ilgili okulumuzla ilgili haber
  Okulumuzda Bilgilendirme semineri yapıldı. Projeyle hiç bir alakmız yoktur.

  Okulumuzda Alamnya´daki, Hasta Ve Yaşlı Bakım Hizmetleri konusunda bilgilendirme , sunum yapılmıştır. Okulumuzun projeyle hiç bir alakası yoktur. Bu konuda çok sayıda telefon aldık. Mesajla bilgilendirme yapılacaktır. Kamu oyuna duyurulur.

 4. Buradaki Türklerden bikmislar ,hertaraf Suriyeli, Romanyali…..Almandan cok yabanci dolu. Onlar calismasin’da devlet baksin, üstüne tekrar yabanci cagiracaklar!!!

 5. Aklı olan bu iş için Türkiye’deki sevdiklerini, ailesini, işini bırakıp gelmez. Zira çok zor bir iş, kızkardeşim çalışıyor yaşlılar bakım evimde ve henüz 24 yaşında bel ağrısı çekiyor!

 6. Turhan Kardes Aynen öyle Katiliyorum sana ben Almanyadayim Nerde Agir pis isler varsa Türklere veriyorlar simdide Kendi Pisliklerini Türklere Temizledecekler suanda Almanyada 50 bonin üzeri Türk Issiz var Lakin Maymun Gözünü Acti Yeni Maymun Lazim

 7. Yıllardır Almanya da yaşıyorum ve şuanda o kadar cok işsiz var ki devlet bunlara bakmak bile istemiyor, halbuki buradakileri o işte çalıştıra bilirler. Benim aklım almıyor burdakiler devletten geçinip boş gezecek devlet turkiyeden işçi talep edecek.
  Bence cok saçma iyi düşünmek lazim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*